Co připravit před stěhováním?

V zásadě je nutností udělat si nějaký harmonogram, časový plán, podle kterého by se dalo řídit, i když je to jenom taková berlička. U stěhování nejde nikdy všechno přesně na čas. Člověk by si také měl ujasnit, co si chce odnést do nového bydlení a co vyhodí. Pokud najde něco, co už je k nepotřebě jemu samotnému, například různé staré noviny, časopisy, tak kromě vyhození do popelnice se dají i věnovat nějaké charitativní organizaci, především může jít o oblečení či hračky, případně i další věci. Především se ještě před samotným stěhováním musí pošoupnout nábytek.

Je lépe mít profesionální firmu

S kamarády je sice jistota, že za stěhování bytu budou chtít maximálně jen tak zaplatit pivo a půjčená dodávka také poslouží, ale s firmou, která se profesionálně zabývá stěhovacími službami, má člověk jistotu, že mu odpadne větší stres, protože firma se prostě komplexně postará o veškeré věci spojené se stěhováním. Obvykle to probíhá tak, že se nejdřív zákazník musí spojit s dispečerem a posléze přijde na návštěvu i technik, aby viděl, co všechno se bude stěhovat a jak veliké auto z vozového parku má přivézt. S tím se pojí počet pracovníků, kteří budou potřeba ke stěhování veškerých věcí.

Je potřeba zajistit i něco navíc

Stěhovací firma musí mít volný přístup k nějaké cestě, kde by mohli nakládat. Jinými slovy řečeno – majitel nebo zákazník musí zajistit stěhovákům co nejbližší možný příjezd k domu, protože čím blíž se bude parkovat, tím rychleji se to nanosí. Největší problémy s takovým stylem parkování jsou logicky v hlavním městě. Jestliže je k dispozici výtah, tak pro stěhováky je to lepší, pro ostatní nájemníky už méně. Aby se předešlo nějakým zbytečným problémům a hašteřicím, tak je dobré dát vědět sousedům, co se bude v domě dít, pokud se tedy jedná o panelák. U rodinných domů to není nutné.

Co se starým příbytkem

Když je všechno ve starém útočišti vyklizené, tak to není všechno, co musí nyní už bývalý majitel nebo nájemník udělat. Nemělo by se zapomenout na úklid, čistá podlaha je také samozřejmost, vymést pavučiny, umýt toaletu a koupelnu, případně i sporák, aby si někdo druhý nemyslel, kdo se bude stěhovat namísto původního majitele, že byl s odpuštěním nějaká špindíra. U podnájmu je to navíc jako povinnost, protože to obvykle bývá součást nájemní smlouvy. Bývá tam dovětek, že byt odevzdá nájemník v původním stavu. Je to taková pojistka, protože mnohokrát se stalo, že z nájemního bytu se stal chlívek pro hospodářská zvířata.

Nové útočiště

Hned, jak se přijedete do nového příbytku a stěhovací firma nanosí nábytek a všechny věci, je přímo nutností vybalit a podívat se, jestli jsou opravu všechny a ve stavu, v jakém se nakládaly. Jen těžko by se pak dokazovalo, kdyby bylo něco po vybalení rozbité, když by u toho nebyli stěhováci. Kdo by chtěl, tak si může pořídit i fotografie jako důkazní materiál, při nejhorším. Pokud se přece jen najdou nějaké šrámy, vady nebo i střepy, musí se okamžitě uplatnit reklamace u stěhovací firmy ještě na místě. Je to sice byrokracie v podobě papírování, ale za peníze z pojistky to stojí, obrazně řečeno. Tak jako tak se papírování člověk stejně nevyhne, protože bude muset všechno v novém bydlišti nahlásit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fifteen − 4 =